piątek, 1 kwietnia 2011

Zdjęcia i video na jeden płycie DVD

W niniejszym artykule przedstawiamy w jaki sposób na jednej płycie DVD-Video umieścić film oraz zdjęcia. Dodatkowo, dla całości przygotujemy własne menu, dzięki któremu będziemy mogli w wygodny sposób odtworzyć odpowiednią treść. Tak utworzoną płytę bez przeszkód można będzie wysłać znajomym i odtworzyć na większości stacjonarnych odtwarzaczach DVD. Wydawało by się, że temat jest banalny i że pewnie wszyscy wiedzą jak to zrobić. Jednak kilka chwil spędzonych w objęciach Google uzmysłowiło mi, że wielu użytkowników komputerów nie wie w jaki sposób na jednej płycie połączyć film i zdjęcia. Dlatego też poniżej pokażemy jak to uczynić w możliwie najprostszy sposób. Wszystkie niezbędne czynności przedstawione zostały na przykładzie czterech programów:
Na potrzeby kolejnych przykładów poczyniłem następujące założenia:
  • posiadamy gotowy i zmontowany film,
  • posiadamy zdjęcia
Niniejszy artykuł ma nową konwencję. Otóż składa się on z klasycznego wstępu, który właśnie czytasz, oraz screencastów (prezentacji wideo), w których na żywo pokazuję jak wykonać płytę łączącą w sobie film i zdjęcia. Prezentacje zawierają głosowy komentarz i pokazują krok po kroku wszystkie niezbędne czynności, które należy wykonać w celu realizacji całej kompilacji płyty DVD-Video. W związku z tym, że niniejsze prezentacje są moim debiutem na polu screencastów, jestem otwarty na wszelkie sugestie i uwagi. W imieniu redakcji zachęcam do nadsyłania kolejnych screencastów pokazujących jak nagrać płytę ze zdjęciami i filmem za pomocą innych aplikacji. Wszystkie wartościowe prezentacje zostaną zamieszczone w tym artykule. A teraz, aby nie przedłużać, zapraszam do dalszej lektury... A właściwie oglądania prezentacji wideo.

NERO VISION


Photo DVD Maker Professional


Ulead DVD MovieFactory

Ashampoo Burning Studio 9


Podsumowanie

Po zapoznaniu się z prezentacjami, powinieneś bez problemu sporządzić swoje własne płyty wideo, na których znajdą się filmy i zdjęcia. Mam nadzieję, że przekaz był na tyle czytelny i sugestywny, że wykonanie własnej płyty nie było dla Ciebie problemem. Jeżeli jednak masz jakieś pytania, to możesz je zadać na naszym forum, gdzie z całą pewnością otrzymasz stosowną pomoc. Natomiast teraz pragnę zwrócić Twoją uwagę jeszcze na kilka kwestii związanych z prezentowanymi programami:
  • Każdy z programów pozwala na umieszczenie na płycie kilku albumów ze zdjęciami i kilku filmów. Każdy album lub film będzie odpowiadał nowej pozycji w menu. Aby dodać kolejne pozycje, wystarczy powtórzyć czynności z prezentacji.
  • Każdy z programów oferuje możliwość stworzenia menu dla płyty. Producenci oferują nam zwykle kilka przykładowych szablonów bezpośrednio z poziomu aplikacji. Warto jednak mieć na uwadze to, że na stronie producentów znajdziemy dziesiątki dodatkowych szablonów. Poza tym, praktycznie każdy z programów pozwala na sporządzenie własnego menu. Niestety proces ten nie został przeze mnie omówiony z powodu dużej objętości zagadnienia. Pragnę jednak zachęcić wszystkich do eksperymentów na własną rękę.
  • Nagrywane płyty DVD-Video nie zawsze zadziałają w stacjonarnych odtwarzaczach DVD. Rozwiązaniem może być zmiana nośnika lub wykorzystanie opcji Book Type. Problem ten jest znany i na naszym forum znajdziecie wiele wypowiedzi, które go dotyczą oraz liczne propozycje rozwiązania.
Na koniec niniejszego artykułu chciałem jeszcze zwrócić uwagę na jedną istotną kwestię. Nagrywając zdjęcia i filmy na płyty pamiętaj o tym, aby używać nośników dobrej jakości, ponieważ tylko one zapewnią Ci wieloletnią radość z oglądania. Kiepskie i tanie płyty bardzo szybko przestaną działać i więcej niż pewne jest to, że stracisz swoje materiały. Miej również na uwadze, że zdjęcia zapisane na płycie DVD w prezentowany tutaj sposób są przetworzone na film i nie da się ich ponownie odzyskać i zgrać na dysk w klasycznej postaci. W praktyce oznacza to, że płyta DVD-Video nie może być traktowana jako kopia bezpieczeństwa zdjęć.

źródło: http://www.cdrinfo.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz